Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Ketojenik Diyet

KETOJENİK DİYET

    Ketojenik diyet temel olarak düşük karbonhidratlı, yüksek yağ ve proteinli vücudumuza birçok yararı olan bir diyettir. Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek üzere iki amaç için uygulanır. Yani ekmek, makarna, pilav gibi yüksek karbonhidratlı besinler yerine kırmızı et, tavuk, balık, zeytinyağı gibi besinler tüketilince protein ve yağ artmış olur.

     Vücudumuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi ilk olarak glikoz yani karbonhidrattan karşılar. Karbonhidratların azalmasıyla vücut yeterli miktarda enerji üretemez ve insülin seviyesi düşer. Bu durumda vücut ketozis denen metabolik bir sendroma girer. Bu süreçte metabolizmanın glikozdan sonra ikinci başvurduğu kaynak ise yağlar ve daha sonra proteinler. Depo yağlarımız karmaşık metabolik faaliyetler sonucu parçalanır ve  ‘keton cisimcikleri’ adı verilen maddeler oluşur.

    Sonuç olarak vücudumuz bu keton cisimciklerini ve yağ moleküllerini enerji üretmek için kullanır ve ortaya yağ yakarak enerji üreten bir metabolizma ortaya çıkar.

Ketojenik diyette nasıl beslenilmeli? Neleri yemeli ve nelerden uzak durmalıyız?

Ketojenik diyette dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi protein alımında aşırıya kaçmamaktır. Çünkü aşırı protein alımı ketozisin önüne geçebilir. Ne kadar çok protein o kadar çok yağ kaybı veya kas artışı demek değildir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyacınız kadar yağ alımını yapabilmektir. Bir diğer önemli husus. Her beslenme şeklinde olduğu gibi yeni bir diyeti denemeden önce kendinize ne kadar uygun olduğunu araştırıp, hayat boyu sürdürebileceğiniz bir sağlıklı beslenme şeklini kendinize uyarlamanız olacaktır.

  • Ketojenik diyete uygun yiyecekler: Kuruyemişler, sağlıklı yağlar, et ürünleri, yumurta
  • Ketojenik diyette dikkat etmemiz gereken yiyecekler: Meyveler, kök sebzeler, karbonhidratı yüksek tahıllı besinler

      ! Ketojenik diyette süt ürünlerini diyet dostu veya düşmanı olarak iki farklı şekilde görebilirsiniz. Aslında bu yapılan ketojenik diyetin amacına bağlıdır. Kilo vermek için bu diyeti uygulayanlar içerdiği karbonhidrat miktarı nedeniyle sütü tüketmezler. Diğer bir yaklaşımla ketojenik diyeti sadece sağlıklı beslenme için uygulayanlar porsiyon kontrolüyle süt tüketmeyi önerirler.

Ketojenik diyet yaparken neyi ne kadar tüketeceğimi nasıl hesaplayacağım derseniz; makro değerler hesaplanırken karbonhidrat alımı 50 gr’ın altına çekilir, daha sonra, günlük yapılan aktiviteye, vücudun sahip olduğu kas ağırlığına göre alınması gereken protein hesaplanır ve geri kalan tüm kalori yağlardan karşılanır. Yani aldığınız kalorinin %65-70 ‘ini yağlardan, %5-10’unu karbonhidratlardan, %25-35’ini de proteinlerden karşılarsınız.

Ketojenik diyetin vücuda etkileri nelerdir?

Ketojenik diyet yapanlar en yaygın şekilde vücuttaki dehidrasyon ve mikro besin maddelerin eksikliği (vitaminler) nedeniyle bazı sağlık problemleriyle karşılaşabilirler.

Ketojenik diyetin başlangıcında kramların görülmesi çok yaygın bir rahatsızlıktır. Sebebi ise  vücutta magnezyum olmak üzere bazı minerallerin eksikliğinin işaretidir.

Ketojenik diyette dehidrasyon sebebiyle kabızlık görülebilir. En basit ve etikili çözümü sıvı alımnın  arttırılmasıdır. Günde 2 litre ve daha fazla su tüketilmelidir. Ayrıca nişasta içermeyen yüksek lifli besinler tüketmek bu durumda kabızlığa iyi gelir.

Ketojenik diyette yasaklar

Ketojenik diyet beslenme programı uygulayanlar aşağıdaki besinlerden uzak durmalıdırlar. Bir ketojenik beslenme diyeti içerisinde bu yiyeceklere yer verilmemelidir.

  • Her türlü şeker
  • Tahıllar
  • İşlenmiş gıdalar
  • Gazlı ve şekerli içecekler
  • Alkol
  • Süt ve süt ürünleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makred *