Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Intermittent Fasting

INTERMITTENT FASTING

      Intermittent fasting (IF)  yani Aralıklı oruç, enerji alımı belirli bir süre kısıtlanır. Dönüşümlü olarak uygulanan bir beslenme düzenidir. Bilinçli olarak belirli bir süre aç kalıp sonra yine belirli bir süre yemek yemeye dayanır. Yani açlık ve tokluk olmak üzere iki dönemi vardır.

      Bilindiği gibi vücudumuz şekeri glikojene çevirir ve depolar.  Açlık ve enerji ihtiyacında ilk olarak bunları kullanır. Bu depolar 8- 12 saat uzamış açlıkta giderek azalır ve daha sonra ikinci enerji kaynağımız yağlar kullanılır. Ancak sık yemek yiyenlerde karbonhidrat depoları sürekli yenilenir ve depolar hiç tükenmez. Intermittent fasting bunun önüne geçerek karbonhidrat depolanmasını önler. Bu da kilo kaybederken kaslardan ödün vermeden yağ yakılmasını sağlar. Birçok çalışma sonucunda yağdan kilo kaybını sağlamasının yanı sıra insülin duyarlılığını arttırdığı, hormon seviyesi düzenlenmesinde, kalp hastalıklarında ve diyabete olumlu etkisi olduğu, sinir sistemi sağlığını güçlendirdiği, yaşlanmayı yavaşlattığı tespit edilmiş. Çocukların, gebe kalmaya çalışan kadınların, hamilelerin, emzirme dönemindeki annelerin, ilaç kullananların, düşük kiloluların, diyabet hastalarının vb. hasta insanların İntermittent fasting yapmamaları gerekir. Bu yeme düzenini uygulayan ve beklenmeyen durumlarla (adetin kesilmesi, kan şekeri dengesinin bozulması…) karşılan insanlarında bırakmaları gerekir.

İntermittent Fasting birden çok farklı metodu vardır.

1.16 saat açlık, 8 saat tokluk metodu; kişinin yapabilme durumuna bağlı olarak açlık süresi azaltılabilir veya arttırılabilir

2. 24 saat açlık, 24 saatlik tokluk metodu; haftada yalnızca 1 veya 2 gün yapılmalı ve art arda olan günler yapılmamalıdır. Bir akşam yemeğinden öbür akşam yemeğine kadar açlık durumunda olunmalıdır. Bir sonraki gün ise yine normal beslenme düzenine geçilmelidir.

3. 5 günde 2 gün 500-600 kalori metodu; haftada yalnızca 2 gün yapılmalı ve art arda olan günler yapılmamalıdır.

Her ne kadar uzun süre açlık durumu yaşansa da tokluk dönemlerinde alacağımız kalori değerine dikkat edilmelidir. Bu metodlarda amaç kilo vermek olduğu için yeme periyotlarında yine kontrollü olarak yüksek kalori değerlerine ulaşmadan yeterli protein alımı ve enerji sağlanmalıdır.

Her diyette olduğu gibi Intermittent Fasting beslenmesi de kişiye göre değişebilir. Makro ve mikro besin ihtiyaçlarınızı bir uzman yardımıyla öğrenerek daha sağlıklı bir 

Bu metodlarda dikkat edilmesi gerekenler;

  • Açlık ve tokluk periyodunda su, bitki çayları ve kahve tüketimi kısıtlanmamalıdır.
  • Diyetin etkinliğini arttırmak için egzersiz yapmak çok önemlidir. Ancak tokluk zamanından hemen öncesine denk getirilmelidir ki egzersiz sonrası makro ve mikro besin ihtiyaçları karşılanabilsin.
  • Yeme periyotlarında işlenmiş ve ambalajlı ürünler, basit karbonhidratlar, sağlıksız yağlar tercih edilmemelidir.
  • Açlık ve tokluk sürelerinin dışına çıkılmamalıdır. Beslenme süresi iyi kullanılmalıdır.
  • Alkol tüketetilmemelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makred *