Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Kas Kazanmak/Kaybetmek Nedir?

KAS KAZANIMI

Egzersiz sırasında enerjinin temel kaynağı karbonhidratlardır. Yiyeceklerle alınan karbonhidratlar, karaciğer ve kaslarda glikojen olarak depolanır. Kaslarda 300-400 gram, karaciğerde 75-100 gram kadar glikojen deposu bulunmaktadır. Sporcular, yüksek karbonhidratlı beslenme ile glikojen depolarını yaklaşık 1.5-2 kat kadar artırabilir.

Özellikle egzersize yeni başlayan kişilerin, protein alımlarını ilk 3-4 hafta artırması, kas fibrillerinin gelişimini artıracağından dolayı önerilmektedir. Ancak sporcularda aşırı protein veya amino asit kullanımının ekstra kas gelişimine neden olmadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiş olup, kas kütlesindeki bu artış antrenmanın etkisi ile olmaktadır.

KAS KAYBI

Bu durumun en büyük sebebi, bizim için belirlenen diyet listelerinde karbonhidrat miktarının çok fazla azaltılmasıdır. Çünkü kaslar vücutta yağ yakmada önemli bir görev üstlenir ve kasların beslenebilmesi için de karbonhidrata ihtiyaç vardır. Kaslar yeterli miktarda karbonhidrat almazsa, vücut kasları yakarak enerji sağlamaya başlar. Bunun sonucunda vücutta kas kaybı meydana gelmekler birlikte vücutta oluşan zehirli atıklar kanda yükselir ve böbrek ile karaciğerin aşırı çalışarak yorulmasına neden olur.

Kas atrofisi kassal inaktivite yaşlılık ve açlık gibi fizyolojik koşulların yanı sıra akut diyabet, sepsis, kanser, asidoz ve böbrek yetmezliği gibi katabolik hastalıklarda oluşan ciddi bir komplikasyondur. Kas kuvveti ve dayanıklılığın azalmasma bağlı olarak fiziksel çalışma kapasitesinin düşmesine neden olarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Kas atrofisini başlatan uyaranlar besin ögelerinin miktarı, hormonal dengenin bozulması, proinflamatuar sitokinlerin miktarında artış, nöromüsküler uyarım eksikliği ve inaktivite şeklinde sıralanabilir. Kas atrofisine yol açan katabolik koşulların oluşmasmda hem protein sentez hızındaki azalma hem de protein yıkım hızındaki artış rol oynamakla beraber kas proteini kaybnın önemli bir bölümünden sorumlu olan süreç protein yıkım hızındaki artıştır.

Comments are closed.