Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Su Tüketimi ve Kilo Verme İlişkisi

Hayatın sürdürülebilirliğini sağlamak için temel unsur su tüketimidir. Her ne kadar uzmanlara tarafından üzerine basa basa önemi vurgulansa da birçok insanın aslında hayatına oturtamamış olduğu su tüketim alışkanlığı bulunmaktadır. Hayatın sürdürülebilirliğinin yanında son zamanlarda artan obezite sorununa yönelik de su yardımcı bir faktördür. Kilo probleminin bu kadar yaygınlaştığı dünyada diyetlere ek olarak yeteri kadar tüketilen suyun gözle görünür ölçüde etkisi bulunmaktadır. Konuyla ilgili yapılmış birçok çalışma örnekleri ve sonuçları aşağıda belirtilmiştir…

  Birçok çalışma, su içmenin kilo vermeye ve vücudun bakım-onarımını sağlamaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu görüşü desteklemek amacıyla şişman ve obez çocuklarda yapılan bir çalışma, özellikle soğuk su içtikten sonra, vücudun dinlenme esnasında enerji harcadığını kanıtlamıştır. Aynı şekilde şişman kadınların her gün ekstra 1 litre su tüketiminin 12 ay boyunca izlendiği incelendiği bir çalışmanın sonucunda katılımcıların ekstra 2 kg daha verdikleri gözlemlenmiştir. Çalışmanın şaşırtıcı olan kısmı ise kadınların hayat tarzlarında hiçbir değişiklik yapmadan ekstra olarak tükettikleri 500 ml suyun ekstra 23 kalori yakmalarını sağlamasıdır. Bu durumu soğuk su içildiğinde vücudun soğuk suyu vücut sıcaklığına kadar ısıtmak için ekstra kalori yakması açıklamaktadır. Son araştırmalar da, su içmenin insan fizyolojisinde akut değişiklikler ortaya çıkardığını göstermektedir. Ayrıca, su içmenin enerji harcamasını arttırdığı gösterilmiştir. Kardiyovasküler regülasyondaki ve su tüketimi ile enerji harcamalarındaki akut değişikliklere sempatik sinir sisteminin harekete geçmesiyle aracılık ettiği görülmektedir. 

  Bir başka çalışmada 17 ayrı okula su kaynakları kurulmuş ve 2 ila 3.sınıflarda su tüketimi hakkında ders verilmiştir. 1 okul yılından sonra, su alımın arttığı ve okullarda obezite riskinin %31 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Yani su tüketimi sadece kilo vermeye değil, aynı zamanda kilodan oluşabilecek obezite gibi günümüzde sıklıkla karşılaşılan sorunlara karşı da koruyucu görev üstlenmektedir.

  Çalışmalar, suyla ilgili bir gerçeğin de hidrasyonun kilo verme, sindirim ve kas fonksiyonlarının düzenlenmesinde anahtar rol oynamasından kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bununla beraber yeteri kadar su tüketilmesinin vücudumuz için 6 önemli sebebi bulunmaktadır. Belirtilen 6 sebebin başında ise suyun doğal bir iştah baskılayıcı olduğu yer alır. Bu doğrultuda 2014 yılında 50 şişman kadınla yapılan bir çalışmada kadınların her öğünden 30 dakika önce 500 ml su tüketmeleri istenmiştir. 8 hafta yapılan gözlem sonucunda katılımcıların vücut ağırlığı ve beden kitle indekslerinde anlamlı bir düşüş olduğu ortaya çıkmıştır. 2.sebep suyun kalori yakımında etkili olmasıdır. Özellikle soğuk suyun konunun başında da belirtildiği gibi ekstra kalori yakımını sağladığını gösteren başka çalışmalar da bulunmaktadır.

Suyun vücudumuzdan atıkları uzaklaştırmaya yardımcı olması da 3.sebep arasında yer almaktadır. Bu sayede sindirim ve hazımsızlık gibi sorunların da ortadan kaldırılması sağlanmış olur.

  Maddeler arasında yer alan ve aslında çok önemli olan 4.sebep ise suyun diğer içeceklerden alınacak kalorinin öne geçmesidir. İçecek hakkımızı sudan yana kullanmak çeşitli şekerli ve asitli içeceklerden gereksiz kalori almamamızı sağlamaktadır. Bu amaçla 2015 yılında yapılan çalışmalar yetişkinlerde öğünlerde su dışında kalan içecekler yerine öğün sonrasında suyu tüketmelerinin 4 yıllık gözlem sonucunda yarım kilo kaybetmelerini sağladığını ortaya koymuştur.

  Su içmenin kilo verme ile ilişkisinin vurgulanması açısından 5.sebep suyun yağ yakımı için gerekli olmasıdır. 2016 yıllı bir çalışma, su alımının sürdürülmesinin lipolizi sağladığını göstermektedir.

  Kilo veriminde diyet yanında uygulanan egzersiz ya da spor aktiviteleri için su yardımcı bir unsudur ve 6.sebep arasında yer almaktadır. Egzersiz sırasında ve sonrasında tüketilen su dehidrasyonun önlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda su, kasların, dokuların ve eklemlerin doğru şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

  Yeterli ölçüde su tüketmek bedenimiz için düşünüldüğünden çok daha fazla olumlu etkiye sahiptir. Vücudumuzda çalışan sistemlerin düzenlenmesinden ve desteklenmesinden, kalori yakımına kadar birçok görevi bulunmaktadır. Beslenme düzeni değiştirilmeksizin hayatımıza kattığımız 1.5 litre su dahi kalori yakımını sağlarken düzenli bir beslenme planıyla yürütülen su içme alışkanlığı kısa sürede çok daha verimli şekilde kilo vermeye yardımcı olduğu çeşitli çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Dolayısıyla su tüketimi her açıdan 7’den 70’e herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Tüketiminin artırılması amacıyla su dolu şişe taşımak, su içine limon, nane, salatalık, tarçın vs aroma verici besinler katmak, telefonlarda su içmeyi hatırlatıcı uygulamalar kullanmak ya da gözümüzün önünde olacak yerlere kendimiz için küçük notlar asmak faydalı olacak yöntemler arasında yer almaktadır.

Comments are closed.