Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Kilo Vermeye En Kolay Nasıl Başlarım?

Kilo vermeye nereden başlanmalı?

Kilo verme süreci öncelikle istemekle başlar. Kişi yeteri kadar istemiyorsa ve kararlı değilse en uzman kişilerle de çalışsa, en başarılı diyet listeleri de hazırlansa hedefe kadar gidemeyecektir. Kişi bunu yeteri kadar istiyor ve kararlı ise; gerekli doktor kontrolleri yapıldıktan (kan tahlilleri vs.) sonra eğer kilo verme sürecini yavaşlatacak herhangi bir sağlık problemi varsa bunun için gerekli tedavi başlanmalı. Sonrasında da diyetisyeni tarafından kişi detaylı tanınarak, yaşam tarzı, beslenme şekli, alışkanlıkları vs. öğrenildikten sonra tüm sağlık duruma ve kişinin yaşantısına en uygun beslenme programı hazırlanır ve kesinlikle motive ve inançlı bir şekilde kilo verme süreci başlar.

Yemek saatlerinin önemi var mı?

Hayır yok. Kişi kalıcı bir sağlıklı beslenme düzeni oturtmak istiyorsa öncelikle kendini tanımalı. Bunun için de bedenini dinlemeli. Bedenimiz bize ne zaman acıktığını, susadığını zaten söylüyor. Acıkma sinyalleri gelmedikçe otomatiğe bağlamış gibi listede yazıyor diye yemek yemek, ara öğün yapmak doğru değildir.

Sindirim sisteminin önemi? Sindirim sistemi çalıştıran yiyecekler?

Kilo verme sürecinde karşımıza çıkabilecek en büyük engellerden biri sağlıklı çalışmayan bir sindirim sistemidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmaması bir çok şikayet ile birlikte hayat kalitesini düşürürken tartıda istediğimiz sonuçları göremememize de neden olur. Bu da kişinin motivasyonunu oldukça düşürür.

Sindirim sisteminin doğru çalışmaması aslında doğum şeklimizden, anne sütü alımına kadar temele dayanır. Tabi ki yaşamımız boyunca yediğimiz işlenmiş gıdalar, kullandığımız ilaçlar vs. de bağırsak florasının bozulmasına neden olmuştur.

Sindirim sistemimiz için bu saatten sonra yapabileceğimiz en büyük iyilik probiyotik besinler tüketmek. Bağırsak floramızı probiyotik bakteriler oluşturur ve bu bakteri ailesini büyütmek elimizde. Ev yapımı yoğurt, kefir, turşu tarhana gibi besinler probiyotiktir. Eğer bunları devamlı tüketme şansımız yoksa hazır probiyotik takviyeleri kullanmak çok önemli.

Bunun dışında tabi ki besin lifinden zengin bir diyetimiz olması şart. Lif açısından zengin besinler tabi ki sebze ve meyveler, yeşillikler, baklagiller, tam tahıl/tam tane tahıllar… Diyetimizde bolca sebze, yeşilik ve ihtiyacımız kadar meyve, baklagil mutlaka olmalı.

Gün içinde ne kadar kahve tüketilmeli?

Gün içinde sürekli çay-kahve içtiğiniz için su içmeyi unutuyor olabilirsiniz. Hatta çay-kahve ile aldığınız suyun yeterli olduğunu bile düşünüyor olabilirsiniz ama bu kesinlikle yanlış. Çünkü çay-kahve diüretiktir, yani vücuttan daha fazla su atılmasına neden olur. Bu yüzden aslında günlük su ihtiyacımızın üzerine, içtiğimiz çay kahve kadar daha su içmemiz gerekiyor!

Bunun dışında sizi rahatsız etmiyor, çarpıntı-uykusuzluk vs. şikayetleriniz olmuyorsa günlük çay-kahve miktarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani kilo verme süreciniz için büyük bir engel değildir. (Tabi ki şekersiz, sütsüz, kremasız sade bir şekilde içmek ve tabi ki konuştuğumuz gibi bolca su içmek kaydıyla!)

Tabi yine de Avrupa Gıda Güvenliği (EFSA) ve Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA) belirttiği üzere günlük kafein alımı miktarı 400mg ı geçmemeli. Ortalama 1 fincan filtre kahvede 80-100mg, 1 fincan türk kahvesinde 70mg, 1 çay bardağı çayda 25mg kafein olduğu düşünülürse hesabı buna göre yapmakta fayda var.

Tatlı ihtiyacımızı nelerden karşılamalıyız?

Doğal şeker olan meyvelerden tabi ki! Ama evet, biliyorum ki her tatlı krizini öyle meyveyle/kuru meyve ile yönetmeyi başaramıyoruz. Benim ilk tavsiyem benim sürekli yaptığım, paylaştığım gibi eklenti şeker içermeyen, balla-pekmezle-kuru meyvelerle vs. tatlandırdığım sağlıklı tatlılar! Artık bunun gibi seçeneklere dışarıda da kolaylıkla ulaşabiliyoruz aslında. Marketlerde, bazı pastanelerde..

Böyle bir şey hazırlayamadığımız, ulaşamadığımız ve gerçekten canımızın mesela kazandibi yemek istediği durumda da tabi ki yiyeceğiz! Her zaman olmadığı, kontrollü yendiği ve dengelendiği sürece kilo verme sürecinde bile olsak ‘’asla yenmeyecek’’ diye bir şey yoktur.

Ara öğünlerde ne yemeliyiz, ne yememeliyiz?

Ara öğün yapmamızın amacı; saatlerce aç kalıp ana öğün saati geldiğinde dünyaları yemek istememizi engellemek! Çünkü insan uzun süre açlık sonrası porsiyon kontrolü yapmakta, sağlıklı yemek seçimleri yapmakta zorlanır. Bu yüzden her öğüne dengeli, ortalama bir açlık ile başlanmalı ki yememiz gerekenden fazla yemeyelim.

Ara öğün olarak ne yiyebiliriz? En önemlisi kan şekerimizi dengede tutacak bir şey olması. Şeker içeriği yüksek besinler kan şekerimizi hızlıca yükselteceği için ilk etapta iyi hissettirebilir ama kısa bir süre sonra tekrar hiçbir şey yememiş gibi acıkırız. Bu da hiç amacımıza yönelik bir hareket olmaz tabi ki. Bu yüzden beyaz undan yapılmış, şeker eklentili gıdalar asla uygun değildir.  İdeal olarak protein içerikli minik porsiyonda bir besin mutlaka olmalı. (süt, yoğurt, kefir, peynir, badem, ceviz gibi) Bunun yanında da meyvemiz ya da sağlıklı tahıllardan yapılmış bir krakerimiz vs. olabilir. Diğer öğünlerde yediklerimize göre dengeli şekilde planlanabilir.

Ofis ortamında çalışanlar için pratik atıştırmalıklar?

Ofis ortamında çalışanlar için kuru-hazır-hemen yenebilir-saklanabilir şeyler olması çok önemli. Bu yüzden aslında en güzeli çiğ formdaki yağlı tohumlar (badem/ceviz/fındık/kaju..) , kuru meyveler ve sağlıklı (şeker, trans yağ içermeyen) krakerler.

Saklama imkanı varsa minik kutu yoğurt/süt bulundurarak yoğurdunun içine meyve doğrayabilir ve güzel serin bir tatlı hazırlayabilir J

Tarif 1:   Ofis çalışanları için en pratik tatlı: Fıstık ezmeli hurma ve cevizli incir:

2 adet hurmanın çekirdeklerini çıkarıp içlerine 1er çay kaşığı şekersiz fıstık ezmesi koyuyoruz.

1 adet inciri ortadan ayırıp arasına 1 ceviz koyuyoruz.

Tarif 2:  Ofis çalışanları için pratik meyveli yoğurt:

1 kutu probiyotik yoğurt ya da quark peyniri içine yarım şeftali veya 2 kayısı veya yarım muz veya 1 mor erik..doğrayıp 1 adet ceviz kırıyoruz. Son olarak kan şekerimizi dengelemesi ve hoş aroma vermesi için tarçın serpiyoruz J

Tarif 3:  Proteinli-Şekersiz Dondurma

-1 kutu sade Quark peyniri

-1/3 adet donmuş muz

-5 adet donmuş böğürtlen / frambuaz / yaban mersini    ya da  3 adet çilek

-1 çay kaşığı Hindistan cevizi şekeri veya bal

Malzemelerin hepsini mutfak robotundan geçiriyoruz. 1 saat kadar daha buzlukta bekletip afiyetle yiyoruz J

Comments are closed.