Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Metabolik balans diyeti nasıl yapılır?

     Metabolik balans bireyin beslenme alışkanlıklarını dengeli ve düzenli olarak kontrol eden bir metabolizma programıdır. Program öncelikle kişinin sağlık durumu ve kan tahlilleri göz önünde tutularak kişiye özel olarak uzmanlar tarafından uygulanır. Bu programın asıl amacı hastanın yüksek tansiyon, kolesterol, kan şekeri, obezite gibi metabolik sendromlarını metabolizmayı dengeleyerek tedavi etmektir. Bir diğer amacı da belirli kurallar çerçevesinde bir beslenme planı uygulayarak geri dönüşümsüz kilo vermektir. Böylelikle kişi sağlıklı olarak kas ve dokulara zarar vermeden yalnızca yağ dokusundan kilo kaybeder.

     Gıdalarla alınan karbonhidratın enerji olarak kullanılabilmesi için insülin hormonuna ihtiyacımız var. Pankreastan salınan insülin glikoz moleküllerinin hücre içerisine girmesini sağlıyor. Yanlış ve düzensiz beslenmenin sonucunda hücredeki reseptörler aşırı miktarda ve dengesiz salgılanan insüline karşı duyarsız hale geliyor. Bu nedenle hücre içine alınamayan glikoz kana geçiyor ve kan şekeri yükseliyor. Kanda hem insülin hem şeker düzeyi sürekli olarak yükselerek bir süre sonra yağ birikimine sebep oluyor. Bir süre sonra hücreler insüline hücreler tamamen duyarsızlaşıyor ve birey dışarıdan insülin almak zorunda kalıyor. Bu sürecin sonunda tansiyon, kolesterol, obezite ile birlikte Metabolik Sendrom oluşuyor. Metabolik Balans Diyeti şekerli besinlerin kısıtlanması ile insülin dengesini düzenliyor.   

Metabolik Balans Diyetinin Aşamaları

 1. Aşama: 2 gün süren bir hazırlık aşamasıdır. Vücudun toksinlerden arınması için detoks yapılır. 2 gün boyunca tek bir çeşit meyve, karışık salata ya da hafif öğünler yapılır.
 2. Aşama: 14 gün süren sıkı dönem aşamasıdır. Bu süreç boyunca yağ ve kan tahlilleri sonucuna göre bazı besinlerin kısıtlaması yapılır.
 3. Aşama: Rahat dönem aşamasıdır. Beslenme programına yağ ve diğer kısıtlanan besinler eklenir. En az yemek kaşığı zeytin yağı kullanılır.
 4. Aşama: Koruma dönemi aşamasıdır. Bu aşamada metabolizma dengelenir.

Metabolik Balans Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Günde toplam 3 öğün yapılır yani ara öğün yapılmaz.
 • Öğün araları 5 saat olmalıdır çünkü vücudun besinleri sindirmesi ve insülin seviyesinin normale dönmesi için belirli bir süreye ihtiyacı vardır.
 • Öğün süresi en fazla 1 saat olmalıdır.
 • Öğünlerde alınan ilk lokma her zaman protein olmalıdır çünkü mideye giren ilk besin karbonhidrat olursa insülin seviyesi birden artış gösterir. Aynı zamanda proteinler karıştırılmamalıdır. Yani iki farklı protein metabolizmadaki asit seviyesini yükselttiği için bir arada tüketilmemelidir.
 • Her bir öğünde mutlaka tahıl, protein, meyve ve sebze tüketilmelidir.
 • Akşam yemeği en geç saat 21.00’da bitmelidir. Gece uyurken yağ yakımının olması için vücuda karbonhidrat yüklemesi yapılmaması gerekiyor.
 • En az iki litre su tüketilmelidir. Kişilerin kilolarına ve vücut özelliklerine göre bu miktar değişebilir.
 • Metabolizmanın sağlıklı çalışması için günde en az 8 saat uyumak gereklidir.
 • Bu süreçte egzersiz de çok önemlidir. 1. ve 2. aşamada yalnızca hafif egzersizler yapılmalıdır. Ağır egzersizlere ise ancak 3. Aşamada geçilmelidir.
 • Herhangi bir öğünün sonunda mutlaka elma tüketilmelidir. Önemli bir lif kaynağı olan elma günlük mineral ihtiyacımızı karşılamamıza ve içerdiği pektin maddesi sayesinde toksinleri atmamıza yardımcı olur.
 • Öğünlerde çavdar ekmeğini tercih etmeliyiz çünkü hem tok tutma özelliği vardır hem de glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerini dengeler.

Hamileler, emziren anneler, epilepsi hastaları, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olanlar için bu beslenme programı önerilmiyor. Çocuklarda boy uzaması ve insülinin dengelenmesine katkı sağladığı için dokuz yaşından itibaren büyüme çağındaki çocuklara önerilebiliyor. Ayrıca Metabolik Balans Diyeti yapabilmek için en azından süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi hayvansal kaynaklı proteinleri almamız gerekiyor. Herhangi bir nedenle hayvansal kaynakları tüketmeyen bireylerin bu diyeti yapması mümkün değil.

Comments are closed.