Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Meyve kilo aldırır mı, diyette tüketimi nasıl olmalıdır?

Meyve; vitamin, mineral, lif, flavanoid, bitki sterolü ve antioksidan bakımından zengin ve düşük kalorili bir besin öğesidir. Meyveler, içerdikleri vitamin çeşidi ve miktarı bakımından farklı besin öğelerine sahiplerdir. Buna bağlı olarak sağlıklı beslenmenin en önemli bileşenlerinden biri meyve tüketmektir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünya çapında tahmin edilen 3,9 milyon insanın ölümü, 2017’de yetersiz meyve ve sebze tüketimiyle bağdaştırılmıştır. Dolayısıyla çeşitli ve doğru porsiyonlarda meyvelerden oluşturulmuş bir diyet kalp hastalıkları, felç, tip 2 diyabet ve bazı kanserlerden korunmaya yardımcı olabilir. Yapılan bazı araştırmalar sonucu düşük oranda şeker, tuz ve yağ içeren bir diyette ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketimi obezite riskini azaltmaya ve kilo kaybına yardımcı olabileceği görülmüştür.

Uluslararası kaynakların önerdiği miktarlar, meyve porsiyon kontrolü açısından önemlidir. Meyve tüketim miktarı, kişiden kişiye ve yaşa bağlı olarak değişmektedir.

Meyvelerin, besin değerleri kadar iştah üzerine de etkileri vardır. Meyvelerin lezzeti, içerdikleri asit ve şekerden gelmektedir. Meyveler, meyve şekeri olan fruktoz açısından zengin bir besin grubudur. Fruktoz; serbest halde meyvelerde, pekmez, reçel ve balda bulunmaktadır. Şeker içeriği yüksek olan bu gıdaların tüketimi sırasında porsiyon kontrolüne dikkat edilmezse metabolik sendromla ilişkili her türlü reaksiyonu teşvik edebilir:

  • Karaciğerin glikozu tek başına metabolize etmek için harcadığı enerjinin 3 katını harcaması gerekir. Bu da karaciğer hücrelerinde enerjinin tükenmesine neden olur. Bu tüketim sonucunda atık madde olan ürik asitin oluşmasıyla gut hastalığı ve yüksek tansiyon görülme riski artabilir.
  • Fruktoz glikojen olarak karaciğerde depolanamaz. Doğrudan hücrelere ulaşır. Fruktozun dönüşümü için üretilen ürünler hücrelerin kapasitesini aşar.
  • Hücreler tarafından metabolize edilemeyen fazla ürünler, karaciğerde yağa çevrilerek kalp hastalıkları riskini arttırır.
  • Fruktoz, karaciğer metabolizması ve inflamasyon arasında köprü olan bir karaciğer enzimini aktive eder. Bu enzim, insülin metabolizmasında önemli bir haberci proteini inaktive ederek karaciğerde insülin direncine neden olur.
  • İnsülin direnci nedeniyle insülin gerektiği kadar etki gösterememesi kandaki glikoz seviyesini arttırır ve bu da diyabete neden olabilir.
  • İnsülin direnci, pankreasın daha fazla insülin üretmesine neden olur. Fazla insülin kandaki fazla glikozu yağ hücrelerine yollayarak enerji depolanmasına ve kilo alımına neden olarak obeziteye katkı sağlar.
  • İnsülin direncinden kaynaklı fazla insülin, pek çok kanser türünün büyümesine ve hipotalamusta açlık hormonunun sinyallerini engelleyerek beyin açlığına yol açarak daha çok yemek yemenize neden olabilir.

Sonuç olarak, fruktoz içeren besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Kişinin diyabet, kolesterol gibi kronik rahatsızlığı varsa bu hastalıkları göz önünde bulundurarak yiyecek tercihini yapmalıdır ve bazı yiyecekleri tüketmemelidir. Meyve tüketirken kişinin günlük alması gereken enerji ihtiyacı göz önünde bulundurularak yaş, cinsiyet ve sağlık durumuna bağlı kalarak porsiyon miktarı belirlenmelidir. Tüketilmesi gereken miktardan daha fazla meyve tüketimi fazla glikozun yağa dönüşmesiyle sonuçlanarak kilo alımına yol açabilir.

Avustralya Diyet Rehberi’ne göre, önerilen meyve tüketim miktarları aşağıdaki gibidir:

Çocukluk Çağında Tüketilmesi Önerilen Porsiyon Miktarı
1-2 Yaş Grubu 0,5
2-3 Yaş Grubu 1
4-8 Yaş Kız 1,5
4-8 Yaş Erkek 1,5
9-11 Yaş Kız 2
9-11 Yaş Erkek 2
Ergenlik Çağı ve Yetişkinlik Döneminde Tüketilmesi Önerilen Porsiyon Miktarı
12-13 Yaş Kız ve Erkek 2
14-18 Yaş Kız ve Erkek 2
19-50 Yaş Kadın ve Erkek 2
51-70 Yaş Kadın ve Erkek 2
70 Yaş Üstü 2
Hamilelik ve Emzirme Döneminde Tüketilmesi Önerilen Porsiyon Miktarı
18 Yaş Altı Hamileler 2
18 Yaş Üstü Hamileler 2
18 Yaş Altı Emzirenler 2
18 Yaş Üstü Emzirenler 1
Comments are closed.