Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Ödem nasıl oluşur ve atmak için neler yapılmalıdır?

Ö

Ödem; hücreler arası mesafede, normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunmasıyla oluşan sıvı birikimidir. Böbrek hastalıkları, varisler, kalp yetmezliği, kalp kapağı hastalıkları, periferal vasküler hastalıklar, karaciğer hastalığı gibi sebeplerle oluşabilmektedir. Hastalıklara bağlı oluşabileceği gibi başka sebeplerle de ödem oluşabilmektedir. Aşırı tuzlu beslenme ve bazen yetersiz mineral seviyesi, egzersiz ve hareket yetersizliği, aşırı basit karbonhidratlı yiyecekler ile beslenme, premenstural dönem, stres ve uykusuzluk, kortizon gibi hormon ilaçlarının kullanımı hastalıklara bağlı olmayan ödemin başlıca nedenlerindendir. Ödem oluşumunda önemli olduğu bilinen patofizyolojik faktörler arasında, genel olarak: Hipoproteinemi, artmış kapiller hidrostatik basınç, doku basıncındaki değişiklikler, kılcal duvar geçirgenliğindeki değişikliklerdir (David H.P.Streeten, 1978).

Vücutta şişlik olan yere bası uygulandığında derinin normale dönüşü uzun sürüyorsa bu ödem belirtisi olabilmektedir. Ancak sadece bu kontrolle anlaşılamayabilir, ödem ciddi boyutlardaysa doktora başvurulması gerekir.

44 ödemli ve 34 ödemsiz kadınla yapılan bir çalışmada; ödemli olmayanlarla karşılaştırıldığında, ödemli olanlar daha obezdi, daha şiddetli obstriktif uyku apnesi vardı ve daha düşük oksijen saturasyonları vardı (Robert P.Blankfield, 2004).

Sabit diyetlerle yapılan dengeleme çalışmaları ile ortostatik ödem hastalarının çoğunun, glomerüler filtrasyonda aşırı düşmeden kaynaklanan aşırı sodyum (Na) tutulmasına sahip olduğu gösterilmiştir (David H.P.Streeten, 1978).

Beslenme Önerileri

Sıvı – tuz kısıtlaması yapılmalıdır (sıvı alımı, bir gün önce çıkardığı +500 cc ) (Panay 2006).

Yüksek dozda kalsiyum ve D vitaminin alınması premenstrual sendrom(PMS) riskini azaltmaktadır. Yüksek dozlarda alınan kalsiyum ve D vitamininin, ağrı, yeme isteğinde artış, ödem gibi PMS semptomlarını azaltma da etkili olduğu saptanmıştır. Ancak yüksek dozda kalsiyum alımının etkisi 3 tedavi siklusundan sonra görülmektedir (Bertone-Johnson et al. 2005, Steiner 2000).

Magnezyum; negatif duygu durumunu, ödem ve meme hassasiyetini önemli ölçüde azaltmaktadır (Steiner 2000).

Ürün etiketlerinin sodyum içeriği yönünden okunması öğretilmelidir.

Hazır yiyecekler, salça, zeytin, konserve yiyecekler, turşu, tuzlu ayran ve dondurulmuş yiyecekler gibi tuz oranı yüksek gıdalardan kaçınılması gerekir.

Yemekler tuzsuz pişirilip yerine baharatlar kullanılabilir (tarçın, kimyon, nane, kekik gibi).

Şekerli gıdalardan uzak durulması gerekir.

Kullanımında sakınca yaratmayacak kişiler için bitki çayları tüketmesi önerilebilir (Yeşil çay, mısır püskülü, biberiye, kiraz sapı).

Yeşil yapraklı sebze tüketiminin artırılması gereklidir (maydanozla içecek hazırlanarak tüketilebilir.).

Protein alımının arttırılması (diüretik etkiden faydalanılır) gereklidir.

Diğer Öneriler

Dolaşım problemi olduğu için kişiye özel egzersiz yapılması önerilir.

Her gün aynı giysi ile aynı tartıda tartılması, vücut kompozisyonunun ölçülerek takip edilmesi önerilir.

Günlük ağırlıkların, idrar çıktılarının ve adet döngüsü tarihlerinin spesifik kayıtları yararlıdır. Tedavi, ödem semptomlarının ciddiyetine ve zamanlamasına bağlı olarak, kilo kontrolü ve sabit bir karbonhidrat alımı, depresyon tedavisi içerebilir (Alex Kay MD, 1999)

Comments are closed.