Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Polikistik Over Sendromu ve İnsülin Direnci Sarmalı

PCOS VE İNSÜLİN DİRENCİ

Polikistik Over Sendromu kadınlarda kısırlığın en sık nedenidir.Polikistik Over Sendromu sadece kısırlık ve üreme sorunlarına yol açmakla kalmaz diyabet gibi metabolik hastalıklar, kalp-damar hastalıkları ve rahim kanseri için risk oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalarda Polikistik Over Sendromu olan kişilerin %50-70’de insülin direnci görülmektedir. Ancak Polikistik Over Sendromunun oluşumunda mı yoksa sonucunda mı insülin direnci geliştiği kesin olarak bilinmemektedir. İnsülin direnci bu sendroma neden olabildiği gibi Polikistik Over Sendromu sonucunda da insülin direnci gelişebilir. O nedenle insülin direnci ile Polikistik Over Sendromu arasında bir kısır döngü vardır. Polikistik Over Sendromu tedavisini insülin direncinden bağımsız düşünmek hatalı bir yaklaşımdır.  İnsülin glikozun kandan vücut hücrelerine girmesini sağlayan temel hormondur. Polikistik Overli kadınlarda, insülin vücutta gerçekleştirmesi gereken etkileri gerçekleştiremez, yani insülin direnci oluşur. Pankreas bu süreçte sorunu gidermek adına daha da çok insülin üretir. İnsülin direnci sonucunda kandaki glikoz hücrelere giremez ve bu da glikozun kanda birikmesine ayrıca hücrelerin enerjisiz kalmasına sebep olur. Pankreas normalden fazla çalışarak kendini yorar ve bir süre sonra yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedebilir. Polikistik Over Sendromunda ortaya çıkan insülin direnci ve kandaki yüksek insülin düzeyleri yumurtalıklarda erkeklik hormonu (androjenler) ve LH üretimini arttırır, adet düzensizliği, tüylenme ve sivilce gibi problemler meydana gelir. LH hormonunun artması yumurtlamanın durmasına sebep olur. Özellikle kilo alımı, insülin direncinde ortaya çıkan belirtilerin şiddetini arttırmaktadır. İnsülin direncine yol açan en önemli sorun şişmanlıktır. Karın bölgesinde yağların artması ve bel çevresinin genişlemesi sonucu insülin gerekli etkiyi gösteremez ve insüline karşı bir direnç oluşur.

Polikistik Overli kadınların yarısında obezite görülmektedir. Obez bireyler daha yüksek insülin düzeyine sahiptir. Obezite ile Polikistik Overli kadınlarda yumurtlama kusuru, gebelik kaybı ve geç dönem gebelik sorunları görme ihtimali artmaktadır. Bu kadınlarda alınan kalorinin kısıtlanması, insülin düzeylerinin düşmesine ve adet düzeninde ve kısırlıkta düzelmeye yardımcı olur.

Polikistik Over Sendromu belirtileri, insülin direnci ve obezite arasındaki kısır döngü, bu sendromu taşıyan kişinin ideal kilosuna ulaşmasında zorluk oluşturabilir. Önemli olan uygun diyeti hayat tarzı şeklinde uygulamak gerekir.

Polikistik Over Sendromu tedavisinde amaç insülin direncine karşı “İnsulin Duyarlılığı”nın arttırılmasıdır. İnsülin duyarlılığı artınca, insülin direnci azalır. Pankreas daha az insülin üretmeye başlar. Kanda dolaşan insülin miktarı düşer ve fazla insülin hormonunun yarattığı olumsuz etkiler ortadan kalkar.

Polikistik Over Sendromlu kişilerin beslenme biçimi kandaki insülin miktarını düşük tutacak şekilde olmalıdır. İnsülin yapımını karbonhidrat içeren besinler arttırmaktadır. Bu yüzden bu kişilerin karbonhidrat miktarı düşük, protein miktarı fazla olan besinleri tüketmeleri gerekir. Lif içeriği fazla olan -kanda insülin miktarını hızlıca yükseltmeyen (glisemik indeksi düşük) ve yavaş sindirildiği için tokluk hissi yaratan-  karbonhidrat çeşitleri tercih edilmelidir.

Sadece beslenme programı genellikle kalıcı sonuçlar sağlayamaz, fazla kiloların verilmesi ve kilo korunumu içim kişi günlük aktivitesini de arttırmalıdır. Düzenli yapılan spor, vücutta bulunan yağ dokunun yerini kas dokusunun almasını sağlayarak insülin direncini düşürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makred *