Randevu: 0533 721 00 99

Arnavutköy Mah. Eğlence Sk. No: 10 Beşiktaş/İstanbul

Pazartesi -Cuma: 08:00 - 19:00 Cumartesi: 08:00-12:00

+ Online diyet seçenekleriyle

Yapay Tatlandırıcılar

YAPAY TATLANDIRICILAR

Yapay tatlandırıcılar, şeker, bal, pekmez yerine kullanılabilinen kimyasal ürünlerdir, çoğunun kalori değeri yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Tatlandırıcılar diyabetli, obez kişilerin tüketmesi, onların tüketebileceği şekersiz ve düşük kalorili besin yapabilmek amacı ile ortaya çıkmış ve kullanılmaktadır. Peki bu amaç doğrultusunda yapılan şey doğru mu?

Araştırmalara göre; diyabetliler, obezler ve kilosunu korumak isteyen kişiler, enerji içermeyen tatlandırıcıları içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminin sıklığına ve miktarına dikkat ettiği sürece sağlıklarına bir zararı yoktur. Ancak dikkat edilmesi gerekmektedir, besinlerde “light”, “şekersiz”, “diyet”, “diyabetik”, “kalorisiz” yazısı olsa dahi bu o besinleri herkesin sınırsızca tüketebileceği anlamına gelmez.

Tatlandırıcı kullanımı ve kilo yönetimi arasındaki ilişki tam olarak netlik kazanmış durumda değildir. Bazı çalışmalarda, tatlandırıcı kullanılarak tüketilmiş besinlerin, tatlı tadının hissedilmesini sağladığını ancak normalden farklı olarak hiçbir enerji alımının olmaması sebebiyle beynin hala aç olduğunu hissetmesine yol açabileceğini gözlemlenmiştir. Başka çalışmalara göre ise, yapay tatlandırıcı içeren besinlerin tüketimi ile daha az kalori alımı olmakta ve kilo kaybı meydana gelmektedir.

Fakat diğer yandan da bağırsak mikrobiyotasındaki bozulma insulin direnci ve obezitenin gelişmesine neden olmaktadır, yapay tatlandırıcıların mikrobiyota ile etkileşimde olduğu düşünülmektedir. Yapılan bir çalışmada -sakkarin, sükrolaz ve aspartam üzerinden-, yapay tatlandırıcıların mikrobiyotayı hasara uğratıp, ‘Bozulmuş Glukoz Intoleransı’na sebep olabileceği gözlemlenmiştir. Başka bir çalışmada ise –asesülfam-K, sakarin, aspartam üzerinden-, yapay tatlandırıcıların bağırsaklardaki yararlı bakterilerin azalmasına sebep olduğu görülmüştür.

Günde 1 kez yapay tatlandırıcılı ürün tüketen bireylerin kalp krizi riskinin, hiç tüketmeyenlere göre 3 kat daha fazla olduğunu gösteren bir gözlemsel çalışma mevcuttur –ancak gözlemsel bir çalışma olduğu için yapay tatlandırıcılar direk risk faktörü olarak gösterilemez-, yapay tatlandırıcı tüketiminin birçok kalp hastalığının risk faktörlerini arttırdığını gösteren çalışmalar vardır.

Nadir kullanımında bir zararı olmasa da aşırı ya da devamlı tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Daha kısa vadede cilt bozuklukları, selülit oluşumu gibi istenmeyen sonuçları olabilir. Bu yüzden ‘’diyet’’, ‘’light’’ içecekler kalorisiz diye düşünmeyin. Kaloriden çok daha önemli içerikler var.

En sık kullanılan yapay tatlandırıcılar: Acesulfame K, Aspartam, Siklamat, Alitame, Neotame, Sakkarin, Dulcin ve Sukralozdur.

Siz de ‘’light’’, ‘’şekersiz’’, ‘’diyet’’ ürünler alırken içerik kısmını okuyun. Doğal yollarla meyve şekeri ile mi tatlandırılmış yoksa yapay tatlandırıcı mı kullanılmış mutlaka farkında olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makred *